top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLove Boa Vista z.s.

Kapverdské Vánoce


Kapverdy jsou katolická země, a tak i tady se slaví Vánoce. Zhruba s prvním adventem se objeví v obchodech (v obchodě) vánoční ozdoby, s druhým adventem se v bankách (těch je tu pět) a pobočkách mobilních operátorů (ty jsou dvě) objeví první ozdobené stromečky, lampy veřejného osvětlení na náměstí se omotají světýlky a rozsvítí se stromeček (vloni to byla kovová konstrukce s barevnými světýlky ve tvaru stromečku, ten ale asi letos nebude, protože náměstí je rozkopané) a týden před Vánoci se to rozbliká ve všech čínských sámoškách.

Všechna městečka a vesnice na ostrově také každoročně soutěží, kdo bude mít nejkrásnější vánoční výzdobu. Originalitě se tu meze nekladou, takže už jsem tady viděla vánoční stromy

z pivních lahví, z PETek, zvonečky z kelímků, nebo ozdobené palmy a keříky – nenechte se ale zmást -přes den Vás pohled na ně asi moc neuchvátí, ale když se večer rozsvítí, koukali byste na tu nádheru! Vánoce má prostě každá vesnice a jsou na svou výzdobu hrdí!


V každé domácnosti, kde jsem na Vánoce byla, stromeček měli – někde úplně maličkatý, někde větší, ale většina spíše menších. Někde byl ozdoben jen světýlky, někde ničím, někde i kouličkami.

Pod stromečkem (umělým of course) obvykle najdete to, co potřebujete (díky táto.. :-) – třeba nové tričko, záclonu, hrnec nebo boxerky, děcka pak, pokud situace dovolí, dostanou nějakou hračku.

Určitě se tu nesetkáte s tím, že by někdo horlivě sháněl dárky – stejně jako většina vě

cí, se tu dárky řeší velmi střídmě- obvykle kolik lidí v domě, tolik dárků pod stromečkem, někde dostávají dárečky jen děti, v některých rodinách je samozřejmě dárků o trochu víc, ale žádná šílenství jako u nás se tu nekonají.


Štědrovečerní večeře je stejně jako u nás 24.12. ale začíná se jíst později, než jsme u nás zvyklí –mezi 21-23hod. Na stolech najdete od všeho trochu – pečené kuře, lasagne (ty nevím, kde se tady vyskytly, ale dělají je hrozně suché :-) nebo těstoviny, ryba (sváteční-ale hodně drahá- je treska v soli s cizrnou, olivami a bramborami, vše zalité smetanou a zapečené), velmi často také kachna,

v každém soustě je nějaká kůstka, sladké i normální brambory, nakrájená syrová zelenina

a samozřejmě nechybí rýže. Sladké není tady na Boa Vistě až tak časté, ale pokud ano, pak je to BOL – taková sušší a sladší bábovka, nebo PUDIM – to je zase takový créme caramel, ve kterém jsou rozemleté sušenky, na Vánoce se ale trochu přilepšuje, takže v něm může být třeba kokos a místními velmi oblíbený grog z cukrové třtiny, který dá dezertu výrazné grády. Na jiných ostrovech se ale prý dělá i malé cukroví z datlí, oříšků a sušených fíků a mají prý i nějakou říznější obdobu našeho vaječňáku s kondenzovaným mlékem, to jsem ale tady ani neviděla, ani nechutnala.

Moje první Vánoce na Kapverdách byly ty loňské. Na Kapverdy jsem přijela 10dní před Vánocemi a každý večer trávila balením dárků pro místní děti. V Čechách mu předcházela plyšáková akce (díky zejména holkám Prosovým, ale i desítkám dalších!!!), a tak jsem už od září na Kapverdy navážela ve vakuovacích pytlích a hokejových taškách stovky plyšáků, aby se na každé děcko o Vánocích dostalo. I při fakt velkém nasazení jsem ale nebyla schopna zabalit všechny, i když jsme v bytě, bez přehánění, měli zabalené dárky úplně všude do úrovně kolen. Přes veškerou snahu část dětí dostala dárečky nezabalené, ale myslím, že radost měli všichni úplně stejnou.

Ráno na štědrý den jsme vyrazili ověšeni taškami do ulice Santa Barba, kde jsme měli první nadělovací zastávku s naším Santou Milanem v místním slumu. Po krátké pauzičce jsme pak naložili větší část dárečků na korbu auta a vydali se do chudinské čtvrti Barraca a za celý den rozdali stovky plyšáků!! Byl to strašně náročný, ale strašně krásný den. Plyšáková mise splněna!

Těšila jsem se na klidný večer, který jsme měli strávit s Tuem a kamarády Jandirem a Sidym, kteří mají rodiny na Salu a v Senegalu a na Boa Vistě žijí sami. Připravila jsem nám klasickou českou vánoční večeři – rybí polévku, bramborový salát a jakokapra z nějaké místní barevné rybky, pustili jsme si k tomu Rybovku, vánočka a i české cukroví bylo a kluci byli nadšení, zejména z brsalátu

tedy. Po večeři se k dárečkům pod stromečkem nikdo nehlásil, protože si kluci mysleli, že je mám pro další děti, ale když zjistili, že jsou pro ně, měli radost jako ty děti - bylo to hrozně milý a prima a já byla po celém dni zralá na lůžko (nutno podotknout, že večeře se měl účastnit i Santa Milan, ale ten odpadl úplně :-) ALE!! Tu měl pro mě překvapení (zapomněl mi přes den říct)- jsme pozváni do Bofareiry a tam prostě MUSÍME! – myslela jsem si, že jen tak posedět, na skleničku a tak, ale to jsem se přepočítala.. První jsme navštívili dům Belly, která pracuje jako kuchařka v místní školce. Její dům, kde normálně bydlí jen se synem, byl plný lidí – všechny děti, jejich děti, stůl plný,

že nebylo kam si položit talíř a pokyn „KME“ = jez! Bylo marné říkat, že mockrát děkuji, jsme po večeři, to Vám prostě na Kapverdách neprojde! Naštěstí, jak už jsem říkala, byl dům plný lidí, takže nikdo až tak nekontroloval obsah mého talíře a spokojili se s tím, že jsem si prostě něco nabrala – 3 těstoviny a pár okurek tentokrát prošlo :-) ale i tak už mi jídlo lezlo i ušima..

Asi po 20minutách v domě Belly a asi stejném počtu telefonátů dalších kamarádů – rodiny Santos a stejném počtu dotazů, jestli už jdeme, jsme se přesunuli o pár metrů dál do jejich domu, kde nás čekala !!OMG!! v pořadí třetí večeře. Stůl u Santosů byl ještě trochu rozmanitější, protože mají farmu a chovají kozy, kachny, krůty a slepice, a na vánočním stole bylo samozřejmě vše a opět pokyn „KME!“ Snažila jsem se opět s díky odmítnout, ale manžel mi vysvětlil, že prostě musím, jinak je urazím – myslím, že jsem v životě nebyla přežraná tak, jako tenhle večer..Před půlnocí se najednou celé osazenstvo stolu zvedlo, rozsvítil se stromeček, pustila nahlas hudba a o půlnoci regulérně náš Silvestr – odpočítávání, přípitek, přání všeho dobrého všem okolo.. po ulici začaly běhat děti a vůbec všichni vyšli ven, zaplať Pán Bůh! Čerstvý vzduch a větší vzdálenost od kolujícího jídla mě zachránila od prasknutí..

Někdy ve dvě hodiny ráno měla začít ještě „afterparty“, což nevím, co si pod tím mám představit, protože někdy kolem jedné ranní už jsem nemohla ani dýchat přežráním, ani udržet víka únavou, takže jsme odjeli domů.

Upřímně, nějaký ten pátek nejsem „Christmas Lover“ a vlastně to byl i důvod, proč jsem poprvé v roce 2017 na Kapverdy přijela, abych hektickým Vánocům tak trošku utekla. Když jsem ale konečně ležela v posteli a promítala si celý vánoční den, měla jsem úsměv na rtu a bylo mi hezky, mile a tak nějak smysluplně.. byly to prostě hezký Vánoce! Tak ať je máte takový i Vy!

PS: Letošní Vánoce budou asi hodně nezapomenutelné a jiné -nejen v Čechách, ale na celém světě. A i když důsledky dopadají na většinu z nás negativně, nejhůř jsou na tom Ti, kteří na tom byli špatně už dříve – ať to jsou maminky samoživitelky, děti v Africe, nebo staří lidé, tak na ně nezapomínejme a udělejme každý aspoň maličkatý dobrý skutek, protože kapky dělají moře..

Podpořte prosím jakýkoliv projekt, který pomáhá.. budete-li chtít podpořit ten můj jakoukoliv částkou: číslo transparentního účtu je: 123-2016840257/0100

Z Vašich příspěvků bych ráda přispěla třeba na naslouchátko pro jednu holčičku z Rabilu a paní

z Bofareiry, předplatila nejen Pitiným klukům školkovné a starším děckám školné, pomohla je vybavit povinnými uniformami, které si musí kupovat nebo jim koupila pracovní sešity

a učebnice, nebo přispěla na zdravotní péči.

Love Boa vista z.s. je oficiální zapsaný spolek, budete-li potřebovat potvrzení o daru pro daňové účely, napište prosím do poznámky platby Váš email, kam mohu potvrzení zaslat.


PPS: z loňských Vánoc mám pro Vás krátké video, ale dneska tak zlobí internet, že už to vzdávám, tak snad se ho dočkáte..


1 031 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page