top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLove Boa Vista z.s.

VŽDY PŘIPRAVEN!

Buď gatov, vsigdá gatov!


Jak se to píše rusky, už si samozřejmě nepamatuju, ale to heslo se mi na Kapverdách připomíná často J


Tak třeba – základní pravidlo, když dostaneš chuť na kafe, udělej si ho hned, jako že fakt HNED! Jakmile totiž okamžitě nevstaneš, nespustíš kávovar a ještě se namísto toho trošku poválíš v posteli, je víc než jasný, že ve chvíli, kdy konečně vysuneš nohu z postele na zem, vypnou elektřinu J a ne na 20min nebo hodinu, klidně na 6 a více hodin. Jste-li takový závislák na ranní kávě jako já, brzy si toto pravidlo osvojíte!

Nemáš nabitý telefon – smolík! Místní podmínky mě vycvičily, a tak počítač, telefon i externí baterie dobíjím, kdykoliv je to možné, svíčky nikdy nesmí dojít a vzala jsem na milost i propan butan, který jsem zaboha nikdy nechtěla v baráku. Také už teď vždycky v mrazáku nechávám petku s vodou, která pomáhá udržet chlad ve vypnuté lednici delší dobu.

Další unikát, který jen tak někde nezažiješ, je internet! I když musím říci, že od mé první návštěvy Kapverd, kdy zprávy přes whatsapp chodily kolegyni ještě 14 dní po mém příjezdu zpátky do vlasti, se podmínky a hlavně rychlost internetu výrazně zvýšila (a místy už máme i LTE!!! ale místy také EDGE nebo nic J).

Internet je na Kapverdách (stejně jako prakticky všechno) poměrně drahý a tak se všechny náročnější operace typu aktualizace, stahování filmů, posílání fotek atd. odehrávají v pár restauracích, kde mají veřejnou wifi - ta tady stále není samozřejmostí a připojit se bez hesla můžete snad jen na letišti, pokud si dobře pamatuji.. Stejně tak wifi doma má úplné minimum lidí, protože pořízení a měsíční platba za neomezená data se šplhá hodně přes 100 euro. Samozřejmostí tu není ani hotspot, musíte si zajít do prodejny operátora a oni Vám tu službu aktivují a ještě musíte mít nějaký konkrétní typ sim karty.

Poskytovatele internetu jsou tu dva CVMovel a Unitel, ideální je mít oba, protože Unitel nabízí výhodnější balíčky, ale má blbější signál a CVMovel přesně naopak, takže se vzájemně pěkně doplňují J

Co je pro mě úplně „španělská vesnice“ je systém dobíjení kreditu, převádění kreditu na data atd. Řeknu Vám to na rovinu – jsem poměrně dost technický typ, ale tohleeee??? To fakt nedávám – za 2 roky jsem absolutně nepochopila, co se tam všechno musí pomačkat, abych měla data v mobiluJ Jediné, co jsem schopná, je zkontrolovat u Unitelu, kolik mi ještě zbývá dat – u CVMovel to řeším tak nějak intuitivně JDůležité je taky si zkontrolovat množství dat v sobotu, než zavřou! V neděli je totiž všude zavřeno a musíte pak obrážet místní bárky a ptát se, jestli dobíjejí kredit. To se dělá přes takový maličký tlačítkový telefon – zaplatíte cash kolik chcete vložit, oni tam pak nacvakají jakousi sérii čísel, křížků a hvězdiček, a pak Vám ho podají, ať tam nacvakáte svoje číslo a pak třeba i 20minut čekáte, než Vám přijde smska, že máte kredit připsaný..

No ale zpátky k unikátům Kapverd a Vaší připravenosti..

Když jsem odlétala na Kapverdy poprvé na delší čas, celé rodině jsem hlásila, že když se den, dva tři neozvu, pravděpodobně jsem naprosto v pořádku, jen nefunguje internet.

Poprvé jsem tuhle situaci zažila v Čechách – mluvila jsem se svým manželem na Boa Vistě a hovor se přerušil – nic neobvyklého – slabý signál, vybitá baterie telefonu, došel kredit – nejčastější příčiny přerušení. Protože jsme ale řešili něco poměrně důležitého, co nesneslo odkladu, předpokládala jsem, že se manžel co nejdříve ozve.. a nic, do večera nic, celou noc nic, do oběda druhého dne nic.. zkoušela jsem volat i kamarádům na ostrově, nic.. koukla jsem na facebook a hle! další unikát – žádný Kapverďan nebyl online, to je opravdu situace, která se nikdy, opravdu nikdy za běžných okolností nestane.. ačkoliv jsem to zažila poprvé, ale ze zkušenosti vím, že na Kapverdách nic není nemožné ;-) (ty jo možná proto tady jezdí nejvíc Toyoty), pojala jsem podezření na výpadek internetu a opravdu! Manžel se mi ozval asi za 36hodin a byl strašně rád, že jsem živá, protože si myslel, že už jsem strachy umřela (podcenil mé detektivní schopnosti).

Od té doby vím, že když se delší čas nemůžu dovolat, jen kouknu, jestli jsou nějací Kapverďané online a hned vím, která bije.. hlavně NO STRESS J

No a poslední věcí je voda. Tak třeba dneska – dopoledne nějaké vyřizování, maily atd. K obědu jsem měla v plánu uvařit čočku, tak jsem si jí namočila a řekla si, že se zatím zajdu vykoupat do oceánu. Koupel parádní, nebyly velké vlny, tak jsem si i zaplavala, ale cestou zpět po pláži jsem samozřejmě na nohy nabrala dost písku i díky silnému větru a těšila se do sprchy a lup ho – neteče voda! Protože jsem ale vždy připravena, za dveřmi v koupelně mám schované 3 pětilitrové lahve s vodou přesně pro takovéto příhody, takže nejen má sprcha, ale i oběd je zachráněn. Takže já jdu vařit a hlavně NO STRESS ;-)

371 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page